Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler


Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Sadece 100₺ 'den başlayan fiyatlarla web sitesi formatında düğün davetiyesi ve LCV hizmeti!

Herkesin hayali sevdiği insanla ömür boyu mutlu, sağlıklı, huzurlu şekilde hayat sürdürmek. Geleneklerin gerektirdiği kız isteme, nişan gibi adetlerden sonra en önemlisi işlem bir nikah günü almak. Ancak nikah günü almadan önce nikah için gerekli belgelerin tam olması da şart. Nikah günü almaya giderken hazırladığınız belgelerin eksiksiz bir şekilde yanınızda bulunması lazım. Peki nikah işlemleri için gerekli belgeler nelerdir? Sizler için bir liste hazırladık. Nikah işlemleri yaparken gerekli olan belgeler ve nereden temin edebileceğinizi öğrendikten sonra işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Nikah Başvurusu Yaparken Hangi Belgeler Gerekli?

• Evlenecek olan her iki bireyin de nüfus cüzdanlarının asılları ve birer tane fotokopileri

• Her iki kişinin de ikametgâh belgesi (Muhtarlık, nüfus müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden alınır.) 

• Nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden alınabilir.)

• Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 6 adet vesikalık fotoğraf (Evlilik için olduğunu belirtin.)

• Evlilik izin belgesi (Nüfus müdürlüğünden temin edilir.) 

• Yeni tarihli sağlık raporu (Devlet hastanesi, özel hastane ya da aile hekimlerinden alınabilir.)

• Evlenme beyannamesi (Evlendirme dairesindeki ilgili birimler tarafından verilir.) 

• Mal ayrılığı talebi yapılacaksa bunun için hazırlanmış olan sözleşmenin aslı ve fotokopisi

Nikah işlemleri için gereken belgelerden bir diğeri de harç makbuzudur. Eğer nikahınızı belediyenin nikah salonlarından birinde kıyacaksanız beli bir ödeme yapmanız gerekir. Aynı şekilde düğününüze bir nikah memuru çağıracaksınız bunun için de ödeme yapmanız gerekir. Bu ödemeyi yaptıktan evlenmek istediğiniz nikah dairesine başvuruda bulunup nikah için gün alabilirsiniz.

Yıldırım Nikahı ile İlgili Bilinmesi Gereken Detaylar

Filmlerde görmüşsünüzdür, yıldırım nikahı kıymak diye bir tabirden bahsedilir. Yıldırım nikahı kıyan kişiler bir günde hemencecik evlenirler. Peki ama nikah işlemleri için gerekli belgeler listesi bu kadar uzunken yıldırım nikahı nasıl kıyılıyor? Yıldırım nikahı kıymak isteyen kişilerin de yine yukarıda belirttiğimiz belgeleri hazır etmesi gerekir. Bu belgeleri en az 24 saat öncesinden ilgili birimlere teslim etmeniz gerekir. Yani bu durumda en erken 2 gün içerisinde yıldırım nikahı kıyabilirsiniz. Tabii bu durumda gelinlik, salon, davetliler faslı da oldukça hızlı bir şekilde ilerlemelidir.

Nikah Nerede Kıyılır? 

Nikahın kıyılacağı ilçede çiftlerden birinin ikamet ediyor olması en önemli detaydır. Eğer her iki kişinin de ikametgahının olmadığı bir ilçede nikah kıyılmak isteniyorsa özel izin alınması gerekir. Bu işlem de zor bir işlem değildir. İkametlerinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüklerinden ya da evlendirme dairesinden ortak izin almanız oldukça kolaydır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Almanın Önemli Kısımları

Her şey kusursuz olsun istemek en doğal hakkınız. Bunun için de tüm detayların doğru şekilde uygulanmış olması büyük önem arz eder. Evlilik için alınacak alan sağlık raporunda bazı tahlil ve tetkikleri yaptırmanız talep edilecektir. Akciğer filmi ve kan tahlili bu süreçte sizden istenecek olan işlemler. Sonuçlarını aldıktan sonra raporunuzu aile hekiminize onaylatmanız gerekir. Ancak raporun geçerlilik süresi 6 aydır. Bu nedenle uzun vadeli yapılan evlilik planlarında sağlık raporu için acele etmenize gerek yoktur. Rapor için de yanınızda 2 adet vesikalık fotoğraf götürmeniz istenmektedir. 

🖤 Paylaş:

Sadece 100₺ 'den başlayan fiyatlarla web sitesi formatında düğün davetiyesi ve LCV hizmeti!