Yeni Evlenen Çiftler İçin Akrabalık Terimleri Rehberi


Yeni Evlenen Çiftler İçin Akrabalık Terimleri Rehberi

Sadece 100₺ 'den başlayan fiyatlarla web sitesi formatında düğün davetiyesi ve LCV hizmeti!

Sevdiğiniz insanla bir ömür mutlu olmak amacıyla evlendiniz. Aynı zamanda bambaşka bir hayata adım attınız. Bu adımla birlikte eşinizi hayatınıza dahil ettiğiniz gibi onun ailesini de hayatınıza almış oldunuz. Peki hayatınıza giren onca insana nasıl sesleneceğinizi biliyor musunuz? Birçok insan yeni akrabalık ilişkilerinin nasıl isimlendirildiğini bilmez ve bu durum zaman zaman eğlenceli durumların yaşanmasına sebep olabilir. İşte bu nedenle sizin için evlenen çiftler için akrabalık terimleri rehberini hazırladık. 

Evlenen Çiftler İçin Akrabalık Terimleri 

Geleneksel kültürümüzde özellikle de önceki dönemlerde akrabalık ilişkileri bir tık daha güçlüydü. Dolayısıyla o zamanlar terimlere hakim olmak daha kolaydı. Ancak günümüzde bu durum biraz daha teknolojik bir hal aldığı için kabul edelim birçoğumuzun terimlerden pek de haberi yok gibi. Ama şimdi yeni bir aileye giriyorsunuz. Yeni evli çift olarak akraba ziyaretleriyle de epey haşır neşir olacaksınız. Kimin ne olduğunu bilmezseniz pot kırma ihtimaliniz de oluşur haliyle. Bu soruna çözüm olması amacıyla akrabalık terimlerinden kısaca bahsedelim istedik. Liste çok kabarık olmadığı için şanslısınız. Kısa sürede terimlere hakim olabilirsiniz. Haydi listeye bir göz atalım;

Kaynana:

Bilmeniz gereken ilk ve en önemli terim bu. Sevgili eşinizin annesi sizin kayınvalideniz olur. Halk arasında kaynana olarak da bilinir. Tabii siz kendisine “anne” olarak hitap ederseniz kendisinin daha çok hoşuna gider. 

Kaynata:

Gelelim önem arz eden bir diğer akrabalık terimine. Kayınpeder olarak da bilinen kaynata eşinizin sevgili babası olur. Hitap ederken “baba” demek daha uygundur ancak kendisini bir başkasına takdim ederken “kayınpederim” demeniz gerekir. 

Kayınbirader:

Eşlerin erkek kardeşlerine halk arasında “kayın” denir. Damatlar genelde “kayınço” olarak hitap etmeyi tercih eder. Yaşça büyük olması durumunda abi demek daha uygundur. 

Görümce:

Damadın kız kardeşi gelinin görümcesi olur. Hitap ederken yaşça büyükse abla, küçükse ismiyle hitap etmeyi tercih edebilirsiniz. Türk kültüründe görümcenizle aranızı iyi tutmanız önerilir.

Baldız:

Gelinin kız kardeşi damadın baldızı olur. Baldız bir hitap terimi değildir ama yine de bilmenizde fayda var. Baldız yaşça büyükse abla demek küçükse ismiyle hitap etmek daha iyidir.

Bacanak:

Kız kardeşlerin kocaları bacanaktır. Çoğu zaman kardeşlerden daha iyi anlaştıkları bilinir. 

Elti:

Erkek kardeşlerin eşleri eltidir. Büyüklerimiz eltilerin anlaşmasının çok zor olduğunu söylese de insan anlayışlı olduktan sonra hiçbir sorun çıkmayacağına emin olabilirsiniz.

Enişte:

Kız kardeş, abla, hala ya da teyzelerin eşlerine enişte denir. Bazı yörelerde “dayı” denildiği de bilinir. Ama o kısımlar biraz karışık. Siz en iyisi “enişte” deyin. Enişte genelde kişinin kendisinden yaşça büyük olması durumunda söylenir.

Yenge:

Erkek kardeş, abi, amca ya da dayıların eşlerine yenge denir. Kimi kesimlerde bu kişiler kendilerinden yaşça küçük olsa dahi yenge denildiği bilinir. 

Dünür:

Gelin ve damadın aileleri birbirlerinin dünürleri olur. Bazı kişiler özellikle “dünürüm” diye hitap etmeyi çok severler. 

Umarız sizin için hazırladığımız evlenen çiftler için akrabalık terimleri rehberi işinize yarar. Şimdiden tüm çiftlerimize mutluluklar diliyoruz! 

🖤 Paylaş:

Sadece 100₺ 'den başlayan fiyatlarla web sitesi formatında düğün davetiyesi ve LCV hizmeti!